İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere Konsolosluğu Vize
İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere Konsolosluğu Vize
Duyurular İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Hakkında

İngiltere Aile Ziyareti Vize Evraklarına İlişkin

Birleşik Krallık Devleti topraklarına anne-baba-kardeş ziyareti, eş ve çocukları gözetmek için ziyaret, 2. dereceden akrabalarla görüşme talebi ile seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru da bulunması gereken Aile Ziyareti Vizesi, kısa süreli bir vize kategorisidir. Ancak İngiltere’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenini belgelerle beyan etmesi halinde kişiler, Uzun Dönem İngiltere vizesine başvuru yapabilirler. Uzun süreli İngiltere vizesi için 1 yıllık-2 yıllık-5 yıllık-10 yıllık süreli İngiltere Aile Ziyareti Vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizesi ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur. 

İngiltere Birleşik Krallık seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların, İngiltere’ye aile ziyareti amacıyla seyahat edebilmeleri için Aile Ziyareti Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere Aile Ziyareti Vize işlemlerinden muaftırlar

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

İngiltere Aile Ziyareti Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulunması gerekmektedir. İngiltere Aile Ziyareti Vize başvurusunun İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan tüm destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi mecburidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi önemlidir. Her tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzası bulunmalıdır.

PASAPORT

DAVETİYE

FİNANSAL DÖKÜMANLAR:

MESLEK İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR:

EĞİTİM İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR:

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN EK EVRAKLAR:

ONLİNE İNGİLTERE VİZE BAŞVURUSU

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, İngiltere Vize işlemleri

İNGİLTERE VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir.

Aile Ziyaretçi Vize randevusu için resmi web sitesi üzerinden online başvuru sayfasında yer alan “Book Appointment” bölümünden, fiziksel başvurunun gerçekleştirilebilmesi için Türkiye’deki İngiltere Vize Başvuru Merkezi sayfasına yapılan yönlendirme ile online randevu alınır. İngiltere vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirden müracaat yapılmalıdır. Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir’dir.

BİOMETRİK VERİ ALIMI

İngiltere Aile Ziyareti Vize başvurusunun gerçekleşebilmesi için kişisel biyometrik bilgilerin (parmak izi- yüz fotoğrafı-imza) ibrazı gereklidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezinde mutlaka bulunmalıdır.

RANDEVU SAATİNİ BELİRLEME SERVİSİ (Prime Time Appointment Service)

İngiltere Aile Ziyareti Vize başvuru randevusunu çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlamanızı sağlar. Ek ücret karşılığı verilen bu hizmetten İngiltere Vize Başvuru Merkezi İstanbul, İngiltere Vize Başvuru Merkezi Ankara ve İngiltere Vize Başvuru Merkezi İzmir’den başvuru yapanlar faydalanabilmektedirler.

ÖNCELİKLİ İNGİLTERE VİZE HİZMETİ  

İngiltere Aile Ziyareti Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli İngiltere Vize başvuru işlemleri hizmeti ile İngiltere Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. İngiltere Aile Ziyareti Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres İngiltere Vize Servisi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir. Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler.

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere seyahatim için Hangi İngiltere vizesini almalıyım?

Başvuru yapmanız gereken İngiltere vizesi türü, İngiltere’yi hangi amaçla ziyaret edeceğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İngiltere’de bulunan akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret edecekseniz aile / arkadaş ziyareti vizesine, bir iş toplantısına ya da fuara katılacaksanız ticari vizeye, turistik amaçlı bir gezi planlıyorsanız turistik vizeye başvurmanız tavsiye edilmektedir.

İngiltere vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

İngiltere vizesine şahsen başvurmanıza gerek yoktur. Sizin adınıza başvurmak üzere temsilci ya da acente yetkilisi atayabilirsiniz. Ancak biyometrik verilerinizin alınacağı randevuya bizzat katılmanız gerekmektedir.

İngiltere aile ziyareti vizesi alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

İngiltere aile ziyareti vizesi başvurularınızda en önemli evrak İngiltere’de bulunan ve sizi İngiltere’ye davet eden aile bireylerinizden alacağınız davetiye mektubudur. Bu davetiye mektubunda davet edilen kişinin kişisel bilgileri, seyahatin nedeni, süresi, seyahatin sponsoru gibi bilgiler yer almalıdır.

İngiltere vizesi başvurum ne zaman sonuçlanır?

İngiltere vizesi başvurunuzun sonuçlanması, İngiltere Konsolosluğu’nun dönemsel yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre genellikle 15 gün ile 21 gün arasında değişmektedir.

İlk defa İngiltere vizesi başvurusu yaptığımda en fazla kaç aylık İngiltere vizesi alabilirim?

İngiltere vizesi başvurularınızla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verecek ve süresini belirleyecek kurum yalnızca İngiltere Konsolosluğu’dur. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vizesi için ilk kez başvuran kişilere genellikle 3 ay geçerli vize vermektedir. Daha sonraki başvurularda bu süre daha uzun olarak verilebilmektedir.

İngiltere Vizesi Başvurusu Yapılabilmesi İçin Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vizesi için yapacağınız başvurularda seyahatinizden itibaren en az 6 ay daha geçerli pasaportla yapılan başvuruları kabul etmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan daha kısa ise bu pasaport ile İngiltere vizesi başvurusunda bulunmamanız tavsiye edilmektedir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. ingilterekonsoloslugu.net web sitesinin, İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu Benden Ek Evrak İsteyebilir Mi?

İngiltere Konsolosluğu sizden her zaman ek evrak veya bilgi talebinde bulunabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında istenilen evrak veya bilgiyi konsolosluğun belirlediği süre içinde iletmeniz gerekecektir.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi