İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere Konsolosluğu Vize
İngiltere Başkonsolosluğu, İngiltere Konsolosluğu Vize
Duyurular İngiltere Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: gov.uk/government/world/turkey

İngiltere Konsolosluğu & Vize Başvurusu

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Vize İşlemleri

Birleşik Krallık’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere ülkesine yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesine tabidirler. Birleşik Krallık Schengen sistemi içinde yer almamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) hamilleri İngiltere vizesine tabidirler. Diplomatik Pasaport (siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaftırlar. Ancak tüm T.C. pasaport hamilleri, pasaport temdit sürelerinin İngiltere seyahatleri dönüşü sonrasında en az 6 ay daha geçerliliğinin olduğunu kontrol etmelidirler.

İngiltere Konsolosluğu, T.C. İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancıların vize başvurularını, T.C. vatandaşlarına uygulanan kısa süreli (90 gün süreli) İngiltere vize işlemleri ile aynı şekilde devreye almaktadır.  

İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek kişilerin ise; İngiltere transit vize başvurularını seyahat öncesinde Türkiye’den yapmaları gerekir. Bununla birlikte, İngiltere Transit vize başvuru sahiplerinin, İngiltere üzerinden aktarmalı olarak gidilecek ülkeye 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması ve belirlenen koşulları sağlamaları halinde, İngiltere transit vize başvurusundan muaftırlar.

İngiltere transit vize başvuru muafiyet koşulları;

İngiltere Vizesi Nedir?

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vizedir. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Birleşik Krallık Schengen üye ülke kapsamında olmadığı için İngiltere vizesi bulunan veya İngiltere vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye ülkelerine İngiltere vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün olmamaktadır.

Aile bireylerini ziyaret, tıbbi tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, 1. dereceden akrabayı gözetim,  nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenin belgelerle beyan edilmesi halinde kişiler uzun dönem İngiltere vize başvurusu yapabilirler.

Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık - 2 yıllık - 5 yıllık - 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur. 

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyaretçi vizesi (family visitor visa) veya iş ziyaretçi vizesi (business visitor visa) olarak 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak İngiltere vize başvurusu yapılmaktadır.  

İngiltere Konsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

İngiltere vize başvurusu için gerekli evraklar, İngiltere vizesi kategorisine göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’ye kısa süreli ve eğlence, gezi, turistik ziyaret amacıyla seyahat için İngiltere Genel Ziyaretçi Vize Evrakları, iş toplantısı/organizasyona katılım, iş görüşme randevusu ve akademik araştırma amaçlı seyahat için İngiltere İş Ziyaretçi Vize Evrakları, İngiltere’de 1. dereceden aile ve akraba ziyareti amacı ile seyahat etmek için İngiltere Aile Ziyareti Vize Evrakları ile başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekecektir. 

İngiltere Konsolosluğu gerek görmesi halinde İngiltere vizesi için sunulan gerekli evraklara ilave olarak seyahat durumuna göre ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Kısa süreli İngiltere Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulması gerektiği hatırlatılır. İngiltere vize başvuruları İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memurları tarafından değerlendirmeye alınması sebebiyle bazı evrakların İngilizce tercümesi istenebilir.

Online İngiltere Vize Başvuru Formu: İngiltere Konsolosluğu İngiltere vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce İngiltere Göçmen Ofisi’ne ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online başvuru hesabı oluşturulmalı ve hesap üzerinden İngiltere Vize Başvuru Formu online doldurma işleminin tamamlanması gerekir. Online İngiltere  vize başvuru formu üzerinde; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının tespiti için cevaplanması gereken tüm sorular İngilizce olarak doldurulmalıdır. ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için dijital imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilmiş olur.

İngiltere Konsolosluğu & Vize Başvurusu

İngiltere Vize Başvuru Randevusu

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını, İngiltere Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş turizm seyahat acentaları üzerinden kabul etmektedir. İngiltere vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. İngiltere vize başvurusu online işlemler sayfası üzerinden İngiltere vize randevusu alınmaktadır. Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’dir.

İngiltere Vizesi Çıkış Süresi

İngiltere vize başvuru işlemleri normal süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilen “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, İngiltere vize başvuru kararına hiçbir katkısı bulunmamaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında bu hizmet karşılığı ek bir bedel alınmaktadır. Konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağı konusunda bir garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda İngiltere vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması mümkündür. İngiltere vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da İngiltere resmi tatil günlerine veya İngiltere Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Vize Reddi Durumunda 

İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçlanmış İngiltere vize başvuru ücretini geri iade etmemektedir. İngiltere vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi mümkün değildir. İngiltere vize reddi durumunda istenilen zamanda tekrar İngiltere vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Son reddedilmeden sonra koşullarda herhangi bir  değişiklik yok ise veya ret için bir gerekçe yok ise; başvurunun etraflıca incelenip tekrarlanması doğru olacaktır. Başvuru sahte belgeler yüzünden reddedimemiş ise; önceki karar sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir. Ancak daha önceden aldığınız reddin sebeplerini göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurunun yapılması tavsiye edilir.

İngiltere’ye Vizeli Giriş

İngiltere vizesi almak, İngiltere gümrük kapısından giriş yapma garantisi vermemektedir. İngiltere sınır kapılarında görev yapan memur ve polislerin ülkeye girişe izin vermeme hakkı bulunmaktadır. İngiltere vizesi ile İngiltere’ye hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli rezervasyon konfirmasyon belgelerini, İngiltere seyahati için taşınan maddi kaynağın deklarasyonu, davetiye metktubu, işveren izin yazısı ve seyahat sebebini destekleyen evrakların beyanının talebi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, İngiltere’ye giriş yapacak kişiler, başvuru dosyasında sunulan evrakların birer kopyasını yanlarında taşımalıdırlar.

Biometrik Veri Beyanı

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, biyometri sistemine göre; İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin tüm parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; dijital fotoğraf çekimi yaptırmaları gerekir.

İngiltere Vize Başvurusu